dieta ubogoresztkowa

Nie każda dieta ma na celu pomóc pozbyć się nadmiernych kilogramów. Podczas gdy część z nas decyduje się przejść na dietę, by zgubić „oponkę”, wiele osób zmuszonych jest do stosowania diety w celach zdrowotnych. Dieta może mieć bowiem zbawienny wpływ na organizm w przypadku niektórych chorób. Przykładem takiej diety jest dieta ubogoresztkowa. Na czym polega i kto powinien ją stosować?

Skąd się wzięła nazwa?

Dieta ubogoresztkowa – słysząc to pojęcie pierwszy raz, można pomyśleć, że opiera się na jedzeniu resztek. Nic bardziej mylnego. Dieta opracowana jest w taki sposób, by zostawiać jak najmniej resztek w…toalecie. Jadłospis w tej diecie powinien opierać się na produktach ubogich w błonnik. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają poważne problemy z układem trawiennym.

Dieta ubogoresztkowa – kiedy jest zalecana?

Należy podkreślić, że dieta ubogoresztkowa jest dietą leczniczą, więc nie jest zalecana każdemu. Stosując tę dietę, nie zgubimy zbędnych kilogramów, ani nie przyspieszymy metabolizmu. Stosowanie tej diety może być wskazane tylko w przypadku niektórych chorób i dolegliwości. Jest zalecana szczególnie przy chorobach związanych ze stanem zapalnym jelit, np. w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Zaleca się jej stosowanie także przy takich dolegliwościach jak zapalenie trzustki, wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych czy kamicy nerkowej.

Zadaniem diety ubogoresztkowej jest odciążenie jelit i zapobieganie przewlekłym biegunkom, które są zmorą w przypadku chorób jelitowych. Zdrowa żywność, która leczy, jest uboga w błonnik, co oznacza, że nie dostarczamy organizmowi składnika, który szczególnie pobudza pracę jelit. Dieta oparta jest także na produktach niskotłuszczowych, gdyż tłuszcz pochodzenia zwierzęcego jest ciężkostrawny i obciąża układ pokarmowy.

Żywność, która leczy, czyli co można jeść w diecie ubogoresztkowej

Pieczywo

Stosując dietę ubogoresztkową lepiej zapomnieć o produktach pełnoziarnistych, dlatego należy unikać razowych chlebów, ciemnych makaronów i grubych kasz. Powinniśmy sięgać po produkty jasne, a więc lekkostrawne. Pszenne pieczywo, czerstwe bułeczki i sucharki oraz drobne kasze, takie jak kasza manna czy kuskus – to właśnie powinno znaleźć się w diecie.

Mięso

Musimy wybierać mięso chude, czyli cielęce, drobiowe z kurczaka lub indyka. Na zakazanej liście powinna znaleźć się wieprzowina, baranina i mięso z kaczki.

Tłuszcz?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, tłuszcz obciąża układ pokarmowy, dlatego powinniśmy starać się go unikać. Smalec, słonina, łój i margaryna w kostce jest zakazana. Nie oznacza to, że nie możemy sięgać po takie produkty jak naturalne masło czy oleje roślinne.

Ryby

Jeśli ryby to tylko chude. Przykładem ryb lekkostrawnych jest dorsz, sandacz, szczupak, pstrąg i leszcz. Unikajmy za to tłustych okazów: śledzi, makrel, halibutów i węgorzy.

Nabiał

Jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez mleka, zamieńmy tłuste mleko 3,2% na jego chudszą wersję. Inne produkty mleczne także powinny się charakteryzować jak najmniejszą ilością tłuszczu. W naszej lodówce nie może być miejsca na śmietanę, pełnotłuste mleko i ser typu feta.

Warzywa

Możemy jeść marchew, pomidory, szpinak, sałatę, koperek i inne gotowane warzywa. W naszym menu nie może się jednak znaleźć kapusta, kalafior, ogórek, cebula, rzodkiewka, fasola, groch i soczewica. Unikajmy też ciężkostrawnych grzybów.

Owoce

Najlepiej jeść owoce w postaci przecierów i soków. Można też sięgać po jabłka, banany, owoce jagodowe. W jadłospisie nie mogą się z kolei znaleźć gruszki, czereśnie, winogrona, a także pestki i nasiona, sezam, orzechy.

Gdzie kupić zdrową żywność?

Wiele osób przechodzących na dietę zastanawia się, gdzie kupić zdrową żywność. Patrząc na powyższe zalecenia, okazuje się, że można jeść produkty, które dostępne są w niemal każdym sklepie spożywczym. Przygotowanie menu w diecie ubogoresztkowej nie sprawi więc większego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code