Współcześnie Pani Domu ma do dyspozycji mnóstwo środków czyszczących – osobno do kuchni, do łazienki, do salonu, różniące się także przeznaczeniem: do tłuszczu, do plam, do kurzu do rdzy czy kamienia. Koniec końców przy domowych porządkach wykorzystujemy przynajmniej kilkanaście butelek z różnymi płynami.

Wiele z nich jest jednak szkodliwych – pod względem ekologicznym, ale także szkodzą naszemu ciału. Niektóre detergenty, spłukiwane z wodą ściekową ulegają rozkładowi i zaczynają wydzielać trujące substancje, które z kolei zatruwają żywe organizmy.

Z kolei inne środki czystości, zawierają chemikalia wywołujące alergie – a przy sprzątaniu o kontakt ze skórą nietrudno. Gumowe rękawiczki nie zawsze nas uchronią, ponieważ detergent nie zawsze potrzebuje kontaktu ze skórą, by wywołać uczulenie. Już samo rozpylenie preparatu w powietrzu może spowodować nieprzyjemne skutki.

Ekologiczne środki czyszczące:

Za bezpieczne, ekologiczne środki czyszczące można uznać przede wszystkim środki domowe. Nasze babcie nie stosowały środków, takich jak domestos czy cif, a nawet płyn do mycia naczyń nie był wtedy aż tak znany. A jednak czystość w domu i porządek zawsze był. Jakie zatem środki były wykorzystywane, które można użyć dziś?

Przede wszystkim – ocet – właściwie do wszystkich trudnych zabrudzeń, nieraz działa skuteczniej niż najdroższe płyny. Na przykład, szybę do kabiny prysznicowej najlepiej umyć za pomocą letniej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń i octu.

Następnie – soda oczyszczona – można wymieszać ją z octem i użyć na przykład do przetkania zlewu, ale także jako rozpuszczalnik na rdzę i kamień. Poza tym soda dobrze działa na plamy. A gdy chcesz wybielić firanki warto pomoczyć je dzień przed włożeniem do pralki w zimnej wodzie z sodą oczyszczoną i odrobiną proszku do białych kolorów.

Szare mydło – skuteczne przy odtłuszczaniu. Jeżeli kiedykolwiek splamisz sobie ubranie czymś tłustym – zejdzie bez problemu jeżeli szybko dasz ją pod letnią wodę i natrzesz szarym mydłem. Nie tylko tłustych plam pozbędziesz się w ten sposób – szare mydło i letnia woda działa właściwie na każdą plamę, jednak liczy się szybkość – najlepiej od razu po splamieniu uprać ciuch. Gdy plama zaschnie, wywabienie jej może być trudniejsze.

Czyszczenie mikrofalówki lub piekarnika? Do kombinacji wody z octem i płynem można dodać jeszcze trochę soku wyciśniętego z cytryny – z pewnością pozbycie się trudnych, tłustych zacieków będzie o wiele prostsze

Jak widać jest wiele skutecznych środków, dzięki którym twój dom będzie czysty, a ty będziesz bardziej eko. By być eko nie wystarczą papierowe torebki i segregacja śmieci, chociaż to też oczywiście jest ważne. Jednak eko – to o wiele szersze pojęcie i dotyczy wielu aspektów życia – nawet sprzątania. Ekologiczne produkty wyjdą na zdrowie twojemu ciału i twoim finansom, a sprzątanie stanie się łatwiejsze – spróbuj, a sama się przekonasz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code