Ekologia tropikalna

Ekologia tropikalna

Ekologia – kategorie: Ekologia tropikalna

Jak wskazuje na to już samo nazwanie, ekologia tropikalna opiera się przede wszystkim na wzajemnych interakcjach między światem zwierząt oraz roślin a także środowiskiem naturalnym ale egzotycznym, czyli podłożem strefy tropikalnej. Jest to miejsce badań terenu umiejscowionego między zwrotnikiem Raka a zwrotnikiem Koziorożca. W takiej właśnie strefie zakłada się, że dzień oraz noc trwają jakieś mniej więcej dwanaście godzin. Warto wiedzieć, że wyszczególnia się także dni ciepłe, bardzo słoneczne, gdzie panują szczególnie wysokie temperatury powietrza. Jest tam też minimum raz w roku sytuacja, kiedy promienie świetlne świecą dokładnie pod kątem dziewięćdziesięciu stopni.

Jak wskazują rozliczne analizy i testy przeprowadzone w obrębie ekologii tropikalnej, ekologia ta obejmuje w swych badaniach rozmaitości i bioróżnorodności charakterystyczne dla sfer tropikalnych. Chodzi o wielorakie interakcje i wpływy między poszczególnymi gatunkami, zarówno zwierząt, jak i roślin. Warto wspomnieć, iż na terenie Europy Wschodniej organizowane są specjalne zajęcia o charakterze praktycznym a także wykłady teoretyczne, jakie są poświęcone opisywanej dziedzinie ekologii tropikalnej. Są one prowadzone także na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 2007 roku. Jeżeli chodzi o dokładne zagadnienia badań, to mowa o analizowaniu w skrupulatny sposób fauny motyli, bowiem na tym opierają się w szczególności testy prowadzone przez zespół krakowskich uczonych i naukowców.

Działania te wynikają natomiast ze współpracy naszych rodowitych uczonych ze specjalistami z Instituto Venezolano de Investigaciones Cientificas w Caracas. Celowo, aby zgłębiać tajniki tej wiedzy organizowane są rozmaite wyprawy specjalistyczne do Wenezueli a także Kordyliery Wschodniej, Peru, Boliwii, Ekwadoru czy Kolumbii. Dodatkowo należy także dodać, iż podobne przedsięwzięcia o charakterze naukowym prowadzone są też przez Katedrę Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Gdańskiego.

Wpis zawdzięczamy