rodzaje włosów

Jeśli twoje włosy są przesuszone, łamliwe i matowe, prawdopodobnie potrzebują odżywienia. Produkty dostępne w drogeriach mają chemiczne składy i często – z czego nie zdajemy sobie sprawy – przynoszą więcej szkody niż pożytku. Możesz zadbać o dobrą kondycję pasm, stosując proste naturalne metody. Jak nawilżyć i odżywić włosy od zewnątrz oraz od środka?

Jeśli twoje włosy są zniszczone zabiegami rozjaśniania i stylizacji, z całą pewnością potrzebują regeneracji. Zdarza się też także, że zniszczenia pojawiają się samoczynnie, bez naszego udziału – nawet jeśli nie używamy prostownicy ani suszarki z gorącym nawiewem. Słońce, wiatr, deszcz, a nawet gumki do włosów i spinki mogą osłabiać pasma. Włosy z czasem stają się łamliwe i matowe, a końcówki rozdwajają się. Warto podciąć końce, jednak nie musisz radykalnie skracać włosów, jeśli nie doszło do poważnych uszkodzeń. Możesz spróbować zaradzić im w naturalny sposób.

Nawilżanie włosów w domu

Istnieją różne rodzaje włosów i aby dobrać pielęgnację, powinnaś na początku ustalić, który z nich posiadasz. Włosy mogą być nisko, średnio lub wysoko porowate. Włosy wysoko porowate mogą sprawiać wrażenie przesuszonych. Będą bardziej się puszyć i będą bardziej niesforne. Musisz zatem zapewnić im intensywną pielęgnację, szczególnie w zakresie nawilżania i ochrony emolietnowej (oleje).

Wszystkie rodzaje włosów potrzebują nawilżania, jednak jedne tracą wilgoć szybciej, inne wolniej. Jeśli twoje włosy przestają się układać, matowieją i bardzo się puszą – być może potrzeba im nawilżenia. Nawilżanie włosów w domu nie jest specjalnie trudne. Sięgnij po naturalne humektanty, do których zalicza się między innymi eukaliptus i siemię lniane.

Idealnym sposobem na nawilżanie włosów w domu jest przygotowanie żelu lnianego zwanego przez włosomaniaczki glutkiem. W tym celu zagotuj łyżkę siemienia lnianego w połowie szklanki wody. Odstaw do wystygnięcia i odsącz nasionka (możesz je zjeść, są bardzo zdrowe). Pozostałego kisielu lnianego używaj w roli naturalnego żelu do włosów. Nie tylko pomoże on w układaniu włosów, ale także głęboko je nawilży.

Na czym polega olejowanie włosów

Olejowanie jest szczególnie zalecane w przypadku włosów średnio i wysoko porowatych. Olej działa jak bariera ochronna. Pozwala domknąć łuski i powoduje, że włosy stają się bardziej odporne na uszkodzenia. Jednocześnie nabierają blasku, stają się gładsze i nie puszą się. Należy jednak stosować oleje umiejętnie, by uniknąć efektu obciążenia włosów. Nieumiejętne olejowanie może też przyczynić się do wypadania i innych problemów z włosami.

Na czym polega olejowanie włosów? Najpierw dobierz odpowiedni naturalny olej. Dobrze jeśli będzie to olej nierafinowany – chociaż nie jest to koniecznością. Najlepiej dobrać rodzaj oleju na drodze prób i błędów. Olej kokosowy bywa niekorzystny dla włosów wysoko porowatych, przy których rewelacyjny może okazać się m. in. olej z pestek dyni.

Olej możesz nakładać na włosy przed myciem, na min. pół godziny do kilku godzin. Możesz też aplikować go przed snem, a rano zmywać. Jeśli twoje włosy są szczególnie suche i porowate, możesz też olejować je po myciu – np. na samych końcach, by nieco je dociążyć i zabezpieczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code