Wiele elementów japońskiej sztuki ogrodowej od dawna cieszy się dużą popularnością w naszej części świata. Z jakiegoś powodu łańcuchy deszczowe (z języka japońskiego „kusari-doi”) do tej pory nie były zbyt często spotykane w Europie, ale powoli zaczyna się to zmieniać. Nadeszła idealna pora na zamontowanie ich w ogrodzie, aby umilić sobie nieco deszczowe dni, jakich z pewnością nie zabraknie podczas trwania takiej pory roku jak jesień. To dekoracyjna, ale i praktyczna alternatywa dla rur spustowych, które nie zawsze pasują do wystroju zadaszonego tarasu, werandy czy altany. „Kusari-doi” odprowadzają wodę z rynien, która spływa kaskadą po ozdobnych kubeczkach lub ogniwach łańcucha. Wieszając je, pamiętajmy o tym, że powinny być oddalone od ściany o około 70 cm. Konstrukcję warto zakotwiczyć w podłożu.
Należy wiedzieć, że w tradycji Dalekiego Wschodu prostym, użytkowym rzeczom nadaje się artystyczną formę, przedmioty całkowicie praktyczne przemienia się w prawdziwe dzieła sztuki. Nie inaczej jest w przypadku rur spustowych, które w Japonii zarówno w budynkach sakralnych, jak i mieszkalnych są zastępowane artystycznymi łańcuchami deszczowymi. Tradycyjne „kusari-doi” są wykonywane z patynowanej miedzi, jednak obecnie robi się je też ze stali malowanej proszkowo lub z pięknie rdzewiejącej stali corten. W internecie dostępne są cienkie arkusze miedzi, z których możemy samodzielnie zwinąć nieskomplikowane kubeczki, a następnie połączyć je ogniwami kupionymi w sklepie budowlanym.
Co interesujące, proste, geometryczne formy pasują do budynków o klasycznej bryle, z kolei tradycyjne kubeczki w kształcie wiaderek sprawdzą się na przykład przy budynkach wykonanych z bali drewnianych. Znów kwieciste modele najlepiej prezentują się w ogrodach o swobodnym charakterze. Obserwowanie i nasłuchiwanie spływającej po kubeczkach wody jest niezwykle relaksujące. Trzeba wiedzieć, że łańcuchy często montuje się przy mniejszych połaciach dachu, na przykład ganku, werandy czy altany, ale i z nich w czasie opadów spływa sporo wody. Końcówkę łańcucha odprowadzającego deszczówkę z dachu możemy włożyć do beczki lub innego dekoracyjnego zbiornika.
Należy też wiedzieć, że łańcuchy deszczowe z wymyślnymi kubeczkami są stosunkowo drogie i mogą być trudne do zdobycia, ale te problemy da się obejść. Z powodzeniem możemy wykorzystać w ogrodzie zwykły łańcuch kupiony w sklepie budowlanym. Najlepiej poszukać takiego ze sali nierdzewnej, o jak największych ogniwach.