Praca i codzienne obowiązki są jedną z najczęstszych przyczyn tego, że nie staramy się być ekologiczni lub nie za bardzo mamy ochotę wcielać w życie idee less waste. A co jeśli zdradzimy Wam sekret i powiemy, że pewne czynności możecie wdrażać niejako przy okazji codziennych obowiązków i pracy? Wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków. Sprawdź jakie to proste być less waste.
Dojazd do pracy
Szczęśliwym jest ten, który do pracy idzie na spacer i nie ma daleko. Niestety nie wszyscy mamy tyle szczęścia. Codzienne przemieszczanie się do pracy ma znaczący wpływ na środowisko. Oczywiście ideałem jest to, że praca jest blisko domu, ale jak wiemy, życie nie jest tak łaskawe i nierzadko trzeba do niej dojechać kilka lub kilkanaście kilometrów.
Przede wszystkim warto rozważyć jazdę na rowerze. Wybranie jednośladu może być zbawienny wpływ nie tylko na kondycję planety, ale również na naszą. Jazda na rowerze poprawia kondycję, zdrowie i pomaga spalić zbędne kalorie. W przypadku, gdy rower nie jest możliwy, drugą opcją bardziej przyjazną środowisku jest skorzystanie z transportu publicznego, który zwykle zaskakuje pozytywnie, zwłaszcza te osoby, które lata temu przesiadły się do samochodów i dawno nie podróżowały tramwajem, autobusem lub pociągiem. Dla osób, które nie mogą zrezygnować z samochodu z różnych powodów opcją ekonomiczną dla portfela i planety może być umawianie się na wspólne przejazdy ze współpracownikami. Współpasażerowie nie tylko sprawią, że na drodze będzie mnie samochodów, ale też mogą dorzucać się do paliwa, na czym skorzysta domowy budżet kierowcy.
Wielorazowe butelki
Zmorą naszych czasów jest wszechobecny plastik i wynikające z niego odpady, które nie zawsze da się przetworzyć. To, do czego powinniśmy dążyć to nie tylko segregacja odpadów, ale przede wszystkim ograniczenie liczby wyrzucanych śmieci. Jak to możemy zrobić? Korzystać z wielorazowych butelek na wodę. Choć te są też plastikowe, zostały stworzone z myślą o wielorazowym użytku. W domu, w wielu miejscach w Polsce możliwe jest swobodne picie wody z kranu. Osoby, które nie lubią wody niegazowanej mogą rozważyć zakup specjalnych urządzeń do gazowania wody. Korzystanie z wielorazowych butelek na wodę pozwala na znaczące ograniczenie liczby produkowanych śmieci. Jednorazowe, plastikowe butelki można oddać do skupu plastiku.
Jedzenie własne, a nie zamawiane
Opcją ekonomiczną nie tylko dla środowiska, ale i dla portfela jest samodzielne przygotowywanie posiłków. W ten sposób możemy uniknąć zamawiania dań, które z reguły są zapakowane w folię i plastikowe pojemniki. Gdy jednak nie mamy czasu na samodzielne przygotowywanie jedzenia, warto rozważyć wyjście na lunch w pracy lub skorzystanie z owoców i warzyw. Nie trzeba ich przygotowywać, a znaczna część z nich jest gotowa do spożycia od razu po umyciu. Przy okazji jedzenia zamawianego z restauracji warto odmawiać dokładania do zamówień plastikowych sztućców. W siedzibach firm są z reguły sztućce, a także miejsca, w których można je umyć. Nie powinno więc to stanowić problemu.
Think before print
Z tym hasłem na pewno spotkało się wielu z Was. Nie wszystko trzeba drukować. Niektóre dokumenty, jak np. faktury można wysyłać drogą elektroniczną i nie trzeba ich drukować. Często warto się zastanowić nad drukowaniem pliku, gdyż może się okazać, że wcale go nie potrzebujemy, a wersja elektroniczna wystarcza w zupełności.
Nie korzystasz, wyłącz
W pracy, podobnie jak w domu warto wyłączyć światło w pomieszczeniu, z którego nie korzystamy, wyłączyć listwę od komputera i wyciągnąć ładowarki z kontaktów. O ile w pracy nie mamy z tego tytułu korzyści finansowych, to tego rodzaju nawyki są na pewno korzystne dla środowiska naturalnego.
To nie wszystkie działania, które możemy podejmować będąc w pracy w celu stania się less waste. Warto również pamiętać o oszczędzaniu wody albo też o wcieleniu w firmie zasad współdzielenia się konkretnymi przedmiotami. Możliwości jest sporo i jak widać, to wdrożenia ich w życie wystarczy odrobina dobrych chęci bez przesadnego wysiłku.