Huragan, cyklon, tajfun, willy-willy- w zależności od kraju czy miejsca na świecie, huragany przyjmują różną nazwę, ale łączy je jedno- każde z nich jest potężnym cyklonem tropikalnym, który niszczy niemalże wszystko na swojej drodze. Przyjmują one formę wielkiego, kręcącego się wira, a prędkość wiatru huraganu przekracza nawet 250 km/h.
JAK POWSTAJĄ HURAGANY
Huragany, czy cyklony tropikalne, powstają w obszarach tropikalnych, gdzie powierzchnia wody nagrzewa się do ok. 27 st. Celsjusza, a nad powierzchnią wody unosi się gruba warstwa chłodniejszego powietrza. By powstał huragan, muszą zetrzeć się ze sobą różne masy powietrza, oddziaływanie wyższych warstw troposfery, oraz tzw. siła Corliosa, związana z ruchem obrotowym.
Huragan może osiągnąć wysokość 11-13 kilometrów, i niekoniecznie tworzy je tylko jedno zawirowanie.
“Najbezpieczniejszym” miejscem w cyklonie, jest jego oko, które znajduję w centralnej części. W tym obszarze wieje słaby wiatr, nie pada deszcz i zachmurzenie jest znikome. Oko cyklonu może osiągnąć średnice od 10 do 60 kilometrów.
Wyróżnia się pięć kategorii huraganów:
- pierwsza kategoria rozpoczyna się gdy średnia prędkość huraganu przekracza 120 km/h
- druga, gdy średnia prędkość wiatru przekracza 154 km/h
- huragany należące do trzeciej kategorii, czyli tej, gdy prędkość wiatru przekracza 178 km/h, należą do silnych i niebezpiecznych
- czwarta kategoria zalicza się do huraganów, gdzie prędkość wiatru zaczyna się od 210 km/h
- a piąta do huraganów o średniej prędkości wiatru 250 km/h
ZNISZCZENIA, JAKI NIESIE HURAGAN
Huragan, jak już wiadomo, jest potężnym zjawiskiem, którego prędkość wiatru niesie wiele zniszczeń. Wszystkie tajfuny niosą za sobą opady deszczu, sztormy i silne porywy wiatru, które wyrywają drzewa, niszczą domy, przewracają słupy energetyczne.
Opady deszczu mogą być gigantyczne, mogą one przekraczać nawet 1500 mm na dobę, lecz najpotężniejsze zniszczenia noszą wiatr i wielkie fale wody.
Wiatr wiejący w kierunku oka cyklonu pchał w jego stronę ogromne ilości wody i gromadził się w nim. Im większy słup wody, tym większe ciśnienie wtłaczające nadmiar wody w głąb. Na otwartym oceanie poziom morza podnosi się nie więcej niż o jeden metr, jednak gdy oko cyklonu wchodzi w płytkie morze, dno hamuje ruch w dół, a coraz więcej wody wpada do lądu i tworzy falę sztormową. Tam, gdzie woda na brzegu nie jest zbyt głęboka, może osiągnąć wysokość kilku metrów, a tam, gdzie ocean jest głęboki, a nawet blisko brzegu, jest znacznie mniejszy.
Potężne zjawisko pogodowe. Natura nam udowadnia, że rządzi się własnymi prawami.