Wodospady, zwane również kaskadami, gdy niosą dużą ilość wody, powstają w wyniku erozji skał, przez które przepływa prąd – zazwyczaj w górnym biegu rzeki – ale mogą mieć również swoje źródło w lodowcach, trzęsieniach ziemi, wulkanach lub w wyniku silnego osuwiska. Ponieważ nie ma uniwersalnego systemu ich klasyfikacji, zwykle klasyfikuje się je według takich cech, jak wysokość, szerokość czy przepływ, a także kształt strumienia w trakcie spadania. Spośród wszystkich wodospadów na świecie chyba najbardziej popularny jest wodospad Niagara, położony między USA a Kanadą, choć jest wiele innych, które mogą z nim konkurować pod względem atrakcyjności i piękna, jak…
Angel Falls
Angel Falls jest najwyższym wodospadem na świecie – mierzy 979 metrów. Znajduje się w Parku Narodowym Canaima w Wenezueli, został nazwany na cześć amerykańskiego lotnika Jimmie Angel, który jako pierwszy przeleciał nad nim, a nawet „wylądował” małym samolotem w pobliżu jego spadku. Jego rdzenna nazwa to Kerepakupai Vená, co oznacza „skok do najgłębszego miejsca na świecie”.
Wodospad Baatara Gorge
Wodospad Baatara Gorge w górach Libanu to 255-metrowy wodospad znajdujący się wewnątrz doliny znanej jako „jaskinia trzech mostów”. Ponieważ woda pochodzi z roztopów, wodospad jest czynny tylko w miesiącach marzec i kwiecień. Miejsce to było nieznane ludziom Zachodu aż do połowy XX wieku, kiedy to zostało zbadane przez francuskiego speleologa Henri Coiffait. Chcesz odwiedzić wodospad, który jest nieco bliżej? Poznaj wodospad Zaskalnik w Szczawnicy – jeden z najpiękniejszych w Polsce.
Sutherland Falls
Sutherland Falls to wodospad o wysokości 580 m podzielony na trzy spadki, płynący nieprzerwanie w pobliżu fiordu Milford Sound w południowo-zachodniej części Nowej Zelandii. Wodospad ma swoje źródło w Quill Lake, które zawsze jest przepełnione wodą ze względu na ponad 300 dni deszczowych rocznie w okolicy. Jest to drugi co do wysokości wodospad w kraju, po Browne Falls, o wysokości 843 m.
Victoria Falls
Odkryty w 1855 przez słynnego szkockiego odkrywcę Davida Livingstone’a, Wodospady Wiktorii mają największą kurtynę wodną na świecie, będąc dwukrotnie wyższą (108 m) i dwukrotnie szerszą niż Niagara. Położone w sercu Afryki, na granicy Zambii i Zimbabwe, zasilane są wodami rzeki Zambezi, znacznie zwiększającymi swój przepływ w porze deszczowej.
Wodospad Gocta
Choć mieszkańcy regionu Amazonii żyli z nim od zawsze, dopiero w 2005 roku, dzięki badaniom i pomiarom przeprowadzonym przez peruwiańsko-niemiecką ekspedycję, okazało się, że La Chorrera, jak popularnie nazywa się w Peru wodospad Gocta, jest w rzeczywistości piątym co do wielkości wodospadem na świecie, o swobodnym spadku 540 m i całkowitej wysokości 771 m. Jego odległe położenie i legendy wokół niego – mówi się, że miejsce to jest chronione przez syrenę – nadają temu wodospadowi bardzo szczególny mistyczny klimat.
Wodospady Iguazu
Wodospady Iguazú, położone u zbiegu rzeki, od której wzięły swoją nazwę, i Parany, same w sobie należą do najbardziej spektakularnych wodospadów na świecie. Tworzy je 275 wodospadów, z których najwyższy i najbardziej obfity, zwany Garganta del Diablo osiąga wysokość 80 metrów. Wodospady, które działają jako naturalna granica między Argentyną i Brazylią, powstały około 200 000 lat temu w wyniku uskoku geologicznego w korycie rzeki Parana. Dziś są one jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Ameryki Południowej.